Vojenské hodnosti v sovietskej a predrevolučnej armáde sa výrazne líšia od moderných. Ruskú armádu v súčasnom zmysle začal zakladať Peter I., investoval do nej takmer všetko, čo je v nej teraz. Systém vojenských hodností sa vyvíjal pod vplyvom Európy, ale vtedy neexistovala taká výrazná koncepcia hodností ako teraz. Výložky boli vytvorené na vymedzenie povinností medzi vojakmi, pretože čím vyššie postavenie, tým viac povinností pripadá na vojaka. Výložky zohrávajú vizuálnu úlohu, je možné zistiť podľa nich hodnosť vojaka.
Výložky a ich farba pomáhajú rozlišovať hodnosti a druh vojska. Na výložkách poddôstojníkov sú malé hviezdičky umiestnené vertikálne, nemajú žiadne pruhy ani iné označenia. Na výložkách dôstojníkov sú veľké hviezdy a pruhy. Tiež sa líšia medzi sebou veľkosťou. V ozbrojených silách Ruskej federácie existujú iba dva typy výložiek pre druh vojska: námorné a pozemné. Námorné hodností sú prideľované príslušníkom námorníctva RF, FSB. Pozemné – príslušníkom Ministerstva vnútra, Ministerstva pre mimoriadne situácie, SVR, FSO a iné.
Vojenské hodnosti v predrevolučnej ruskej armáde
Niektoré hodnosti existovali v trochu inom zmysle. V roku 1722 Peter I. zaviedol „Tabuľku hodností“, ktorá existovala až do vlády Mikuláša II., bola zrušená v roku 1917. Podľa dekrétu boli zavedené nové hodnosti kavalérie, pechoty, námorníctva a gardy. Výložky boli usporiadané inak v porovnaní s modernými výložkami. Každý druh vojska mal svoje špeciálne výložky, ktoré boli povinné pre každého. Výložky radových vojakov mali rovnakú farbu ako výložky dôstojníkov, čo sa teraz zdá nemožné. Pripínanie hviezdičky na výložkách nebolo náročné, dostať ju mohol takmer každý. Výložky nižších tried a hodností mali hladký povrch, kde bolo vyobrazené číslo pluku, farba závisela od druhu vojska. Pešie jednotky mali červené výložky. Pred prvou svetovou vojnou bolo rozhodnuté zaviesť jednotnú farbu výložiek kaki.
Charakteristickým črtou cárskeho Ruska je, že kozáci a ich útvary slúžili v špeciálnych jednotkách. Kozáci boli zapísané do tabuľky hodností a boli považovane za samostatnú armádu s vlastnými hodnosťami. Vo všetkých armádach neexistoval pojem „hodnosť“, existoval len „titul“. Za Petra I. sa začala europeizácia, veľa toho sa preberalo z iných európskych krajín.
Vojenské hodnosti v sovietskej armáde
V 30. rokoch Rada ľudových komisárov zrušila výnos o rozdelení do vojenských kategórií. Každý vojak mal osobitnú hodnosť a systém bol považovaný za dosť zložitý a zastaraný. Koniec takéhoto systému nastúpil až v 20. storočí. Počas Veľkej vlasteneckej vojny, za vlády Stalina, sa jasne prejavil totalitný režim moci, v ktorom bolo zakázané hovoriť niečo naprieč a proti vládcovi. Rozhodnutie vrátiť výložky ľudia kritizovali. Vyjadrovali sa v tlači, novinách, časopisoch, rozhlase. Stalinovo rozhodnutie sa zdalo zvláštne a desivé. Mnohí verili, že víťazná nálada armády prudko opadne, vojna bude prehratá. Výložky neboli presnou kópiou výložiek z čias Petra I.
Veľa bolo podobné a veľa bolo v protiklade. Stalin trval na tom, aby boli hviezdy na výložkách rovnakej veľkosti. Najvyššie hodnosti mali na výložkách výlučne veľké hviezdy, nižšie hodnosti — malé hviezdy. V roku 1969 bol zavedený povinný postup nosenia vojenskej uniformy, ktorý predtým neexistoval. Pre kategóriu vyšších hodností boli podľa určitých pravidiel zavedené výložky rovnakej farby. Pozemné sily nosili červené výložky, letectvo modré a sovietske námorníctvo výhradne čierne výložky. Pre každú udalosť bola uniforma iná, bola rozdelená na každodennú, pracovnú, vychádzkovú. Pracovná uniforma sa používala na plnenie neodkladných úloh, vychádzková uniforma sa nosila výlučne na oficiálne udalosti a každodenná sa nosila bežne.
Súčasné vojenské hodnosti v ruskej armáde
V súčasnom Rusku sa hodnosti trochu zmenili, rovnako ako výložky, ale nie výrazne. Aj teraz je funkcia osoby určená počtom hviezdičiek na výložkách.
Najnižšia hodnosť je radový vojak. Nižšie sú už iba kadeti. Desiatnik sa považuje za trochu vyššiu hodnosť ako radový vojak, ale nie výrazne. Vyššia hodnosť ako desiatnik je mladší seržant. Hodnosť sa udeľuje vojakovi, ktorý plnil všetky rozkazy a bol vyznamenaný počas základnej vojenskej služby. Potom sleduje seržant a starší seržant. Ich pozície sú podobné, ale starší seržant má právo veliť obyčajnému seržantovi. Všetci sú podriadení staršinovi, ktorý je považovaný za najlepšieho seržanta. Za staršinom sleduje práporčík. Je to vyššia hodnosť ako seržant, ale nižšia ako dôstojník. Všetkým ostatným velí nadpráporčík. Potom sleduje podporučík, nadporučík a poručík. Všetci majú takmer rovnaké možnosti a privilégiá, sú však podriadení nadporučíkovi. Hodnosť kapitána existuje dlhšie ako ostatní, kapitán velí celej rote. Major je najvyššia hodnosť v základnom poradí podriadenosti. Nasleduje podplukovník, velí mu plukovník, ktorý je považovaný za poslednú a najvyššiu dôstojnícku hodnosť. Ďalej sleduje generálmajor, potom generálporučík, generálplukovník, armádny generál. Najvyšším konečným článkom v reťazci vojenských hodností je maršal. V súčasnosti je to najvyššia hodnosť ruskej armády, velí všetkým.
V modernej armáde sú hviezdičky práporčíka umiestnené naprieč výložky a u nadpráporčíka sú usporiadané do trojuholníka. V časoch ZSSR boli hviezdičky na výložkách práporčíka aj nadpráporčíka umiestnené pozdĺž výložky. Dekrétom prezidenta Ruskej federácie v 90. rokoch boli zavedené výložky dvoch typov: päťuholníkové a šesťuholníkové. Pre kadetov boli zavedené trojuholníkové výložky vo farbe ich uniforiem. Výložky práporčíkov sú veľmi podobné výložkám dôstojníkov, ale predsa majú jeden malý rozdiel. Na ich výložkách sú malé hviezdičky umiestnené vertikálne, medzi hviezdičkami sú malé medzery. Hviezdičky na výložkách dôstojníkov sú usporiadané v rade za sebou.