حقوق بازنشستگی در روسیه

حسادت به وضعیتی که شهروندان روسیه پس از بازنشستگی در آن قرار دارند دشوار است. به طور اسمی، اندازه پرداخت های بازنشستگی هر سال افزایش می یابد، اما در شرایط واقعی، این افزایش تقریباً به طور کامل توسط تورم «خورده» می شود. چرا سالمندانی که دهه ها صادقانه برای صلاح اقتصاد کشور تلاش کردند، اکنون مجبور به ادامه زندگی و گاه محرومیت از غذا و داروهای ضروری عملا زیر خط فقر هستند؟

اگرچه اکنون صندوق بازنشستگی ادعا می کند که هیچ سالمند فقیری در روسیه وجود ندارد، بیایید ببینیم آیا این درست است؟ این واقعیت که میزان حقوق بازنشستگی در مناطق کمتر از سطح معیشتی نیست به هیچ وجه نشان دهنده کیفیت بالای زندگی بازنشستگان روسیه نیست. چیزی به نام دستمزد زندگی برای یک مستمری بگیر وجود دارد. و در صورتی که مستمری محاسبه شده کمتر از این سطح باشد، دولت مابه التفاوت را پرداخت می کند. بنابراین، حداقل حقوق بازنشستگی در سال 2018، 7489 روبل (تقریباً 115 دلار) بود. برای این مبلغ، حداقل باید هزینه خدمات مسکن و خدمات اجتماعی را بپردازید و برای خود محصولاتی بخرید، که قیمت آن نیز به طور غیر قابل افزایشی در حال افزایش است، اگرچه سبد مصرفی یک مستمری بگیر نسبت به یک توانمند معمولی مجموعه ای متوسط ​​دارد. فرد بدن من در مورد این واقعیت صحبت نمی کنم که بسیاری از مستمری بگیران مشکلات سلامتی دارند، گاهی اوقات مشکلات جدی، و به داروهای گران قیمت یا خدمات پزشکی پولی نیاز دارند. برخی حتی مجبور می شوند خانه ها یا آپارتمان های خود را ترک کنند و به خانه های کوچکتر نقل مکان کنند تا قبوض آب و برق را کاهش دهند و به نوعی زندگی کنند.

حقوق بازنشستگی در روسیه

در سال 2018، مقامات روسیه تصمیم گرفتند پرداخت های بازنشستگی را 2.9٪ افزایش دهند، که تنها 0.7٪ بالاتر از نرخ تورم رسمی است. در واقع، کمک هزینه ماهانه واقعی تنها 250 روبل (کمی بیش از 3 دلار) خواهد بود، که با آن بازنشستگان چندین قرص نان و یک بسته اضافی کفیر یا شیر می خرند و سپس مانند قبل به «زنده ماندن» ادامه می دهند. .

با این حال، مقامات بسیار علاقه مند هستند و می دانند چگونه خود را در یک نور خوب نشان دهند. قبل از افزایش حقوق بازنشستگی، آنها چندین ماه بارها در این مورد صحبت کردند، گویی این شایستگی بسیار ارزشمند آنها بود. اما اگر با حقیقت روبرو هستید، پس شاخص‌سازی سالانه حقوق بازنشستگی در قانون پیش بینی شده است و افزایش مزایای اجتماعی تا حد حداقل معیشت شایستگی نیست، بلکه تعهد مستقیم دولت است.

در سال 2007، مقامات روسیه اعلام کردند که حقوق بازنشستگی باید 40 درصد دستمزد (از دست دادن درآمد به دلیل بازنشستگی) باشد. طبق گزارش سرویس آمار ایالتی فدرال، متوسط ​​حقوق در روسیه در سه ماهه سوم سال 2018، 41830 روبل و میانگین حقوق بازنشستگی 13352 روبل بوده است، در حالی که هزینه زندگی در این کشور برای هر نفر 10326 روبل بوده است.

همه اصلاحات مستمری بازنشستگی مملو از وعده‌های شیوا بود، اما در واقع به هیچ وجه وضعیت را تغییر ندادند و حتی گاهی اوقات آن را تشدید کردند.

یادآوری میکنم که بازنشستگی در ابتدا چگونه شکل گرفت: کارفرمایان 22 درصد حقوق را به صندوق بازنشستگی منتقل کردند که 16 درصد آن مستمری بیمه بود که به دلیل آن امروز مستمری به همه مستمری بگیران پرداخت می شود و 6 درصد نیز به صندوق بازنشستگی پرداخت می شود. حقوق بازنشستگی. . . . این به معنای مقدار پولی است که ما در حساب بازنشستگی خود داریم. اما از سال 2014، یک مهلت قانونی برای بخش تامین مالی ارائه شده است که هنوز به قوت خود باقی است. البته این بر میزان پرداختی به بازنشستگان آینده نیز تاثیر میگذارد، زیرا پس از معرفی چنین «تجمعی» و انتقال وجوه به بودجه صندوق بازنشستگی، با در نظر گرفتن سود بخش انباشته عملاً صفر می شود. تورم، شاخص می تواند کاملا منفی شود.

علاوه بر این، در سال 2015 به جای سیستم انباشته، سیستم امتیازی معرفی شد. حال به یک سوال ساده انسانی: «در نهایت حقوق بازنشستگی من چقدر خواهد بود؟» دریافت پاسخ دقیق غیرممکن است ، ظاهراً اندازه مستمری به صورت جداگانه در نظر گرفته می شود. و بسیاری از شهروندان این تصور را دارند که به سادگی به دور انگشت هدایت می شوند، زیرا اصول عملکرد این سیستم توسط هیچ کس به طور کامل درک نشده است. یک طرح محاسبه تقریبی به شرح زیر است: به قسمت اصلی حقوق بازنشستگی که مبلغ آن کمتر از پنج هزار روبل است ، امتیازاتی اضافه می شود که مستمری بگیر در طول زندگی کاری خود جمع می کند ، برای هر امتیاز مقدار مشخصی پول ارائه می شود.

اعتقاد بر این است که یکی از دلایل اصلی پایین بودن حقوق بازنشستگی در کشور ما در ابتدا دستمزد پایین است. برای از بین بردن این افسانه، اجازه دهید به سیستم نقطه برگردیم، جایی که عملاً هیچ چیز به خود شخص بستگی ندارد. حتی فردی با حقوق بالا نمی تواند از نظر فیزیکی بیش از حداکثر تعیین شده امتیاز بگیرد — این کمی بیش از 8 امتیاز است. همچنین هیچ جا توضیح داده نشده است که هزینه یک امتیاز برای چه مقدار تشکیل شده است، به سادگی وجود دارد و سالانه ایندکس می شود.

دولت از شهروندان خواست تا در سیستم بازنشستگی سرمایه گذاری کنند و قول داد که از طریق پرداخت های کلان از سالمندی راحت اطمینان حاصل کنند، اما این نوآوری در قالب امتیاز منجر به از دست دادن کامل اعتماد عمومی شد. به هر حال، «قواعد بازی» دوباره تغییر خواهد کرد، زیرا بسیاری از مقامات بارها از لغو سیستم امتیازی مستمری ها صحبت کرده اند و هنوز مشخص نیست که حقوق بازنشستگان در سال 2019 و 2020 چگونه محاسبه می شود.

همانطور که میدانید به دلیل شرایط مختلف بسیاری از مستمری بگیران حتی پس از رسیدن به سن بازنشستگی به کار خود ادامه می دهند. دولت نتوانست آنها را به حال خود رها کند و به طور قانونی ضرب الاجلی را برای نمایه سازی حقوق بازنشستگی شهروندان شاغل تعیین کرد. دولت مطمئن است که درآمد واقعی بازنشستگان شاغل در حال رشد است.

بر اساس پیش بینی وزارت توسعه اقتصادی، رشد اقتصادی تنها تا سال 2035 به سطح متوسط ​​جهانی خواهد رسید. اما، البته، کار بر روی کارآمدی دولت و فرآیندهای اقتصادی، کاهش حقوق مقامات، کاهش هزینه‌های ارتش — این اصلاً سناریویی نیست که ما نیاز داریم. اما برای تضمین این رشد اقتصادی برنامه ریزی شده است، از جمله با افزایش تعداد کارمندان، که به نوبه خود تا حدی با افزایش سن بازنشستگی — تا 60 سال برای زنان و تا 65 سال برای مردان — محقق می شود. به همین دلیل است که تعداد مستمری بگیران تا سال 2035 به میزان 7 میلیون نفر (یا 23 درصد) کاهش می یابد، در حالی که در صورت عدم اصلاح 5.4 میلیون نفر افزایش می یابد.نسبت به درآمدهای از دست رفته از 35 درصد فعلی به 22 درصد کاهش می یابد. در این مورد، تقریباً یک پنجم جمعیت کشور تنها ضرر می‌کنند، زیرا درآمد آنها در مقایسه با دیگران به شدت کاهش می‌یابد.

مطابق با همان پیش بینی، طی 20 سال، حقوق بازنشستگی در روسیه تنها 2.5٪ رشد خواهد کرد (ما در مورد قدرت خرید واقعی صحبت می کنیم). بنابراین، پس انداز حاصل از افزایش سن بازنشستگی حتی تا حدی به حقوق بازنشستگی اختصاص نمی یابد و پرداخت برای رشد اقتصاد روسیه بر دوش بازنشستگان فعلی و آینده قرار می گیرد.

همچنین، این اصلاحات نگرانی شهروندان را در مورد لغو کامل احتمالی حقوق بازنشستگی برای بازنشستگان شاغل افزایش می دهد. اگرچه بسیاری از کارشناسان و دولت با تکیه بر اینکه حق بازنشستگی در قانون اساسی تصریح شده است، در تلاش برای رد این «شایعات» هستند.