Кіберпанк

З цієї статті читач дізнається про направлення в жанрі наукової фантастики, що отримав назву кіберпанк. Цей огляд я намагався зробити коротким та водночас інформативним.

Кіберпанк — нова літературно-фантастична течія, зліт популярності якої почався у 80-х роках минулого століття. Назва походить від визначень:

  • Кібер – пов’язаний з комп’ютерними системами, віртуальністю.
  • Панк – противник масової культури.

Що таке кіберпанк

За законами цього жанру велика частина подій відбувається в кіберпросторі, в епоху інформаційних війн і тотального контролю. Дійові особи — люди і комп’ютери. Персонажі — бунтарі, індивідуалісти, часто заперечують закони та правила. Сенс їхнього життя полягає в боротьбі з організованою злочинністю під назвою «монополістичні корпорації». Дія відбувається не в далеких галактиках, не на планетах Сонячної системи, а на Землі. Час дії — найближче майбутнє, відносно щасливе, без воїн і потрясінь. Все навколо настільки комп’ютеризовано, що сама людина стає продуктом нанотехнологій, у нього встановлюється телепатичний зв’язок з комп’ютером. Герой існує всередині інформаційної мережі, що дозволяє ігнорувати обмеження сучасного інтернету, тому, не замислюючись, здатний обійти людські принципи моралі і моральності.

Нижче представлена ​​невелика добірка творів в жанрі кіберпанк:

1. Сергій Лук’яненко — серія «Діптаун», інша назва серії «Лабіринт відображень»,
2. Вільям Гібсон — розповіді, що входять до збірки «Нейромант»,
3. Грег Іган — «Діаспора»,
4. Олексій Калугін — «Там (Місто щурів)»,
5. Олександр Зорич — «Останній Аватар».

Невелике нагадування. У моїй бібліотеці ви зможете безкоштовно і без реєстрації завантажити та читати книги жанру кіберпанк (принайні, деякі). Є і книги, що становлять російський кіберпанк.

Твори в жанрі кіберпанк мають такі особливості:

1. Місце дії — наша планета, кам’яні джунглі сучасних кварталів.
2. Час дії — близьке майбутнє, період комп’ютерно-інформаційного буму.
3. Персонажі відрізняються кіберзалежністю, песимістичним ставленням до подій, рефлексія — не їхня риса.
4. В основі сюжету — боротьба людини зі злочинними корпораціями. В якості методу боротьби вибирається хакерство.

У жанрі кіберпанк знято безліч фільмів, аніме, створені комп’ютерні ігри. Стиль кіберпанк присутній в образотворчому мистецтві, дизайні, одязі.

Ось ви і дізналися що таке кіберпанк. Іноді замислююся: може, кіберпанк — це вже і не фантастика?