Євгеній Онєгін. Твір Пушкіна.
Період створення — 1823-1830, близько 7 років.
Жанр — віршований роман соціально-психологічного спрямування. Ліризм роману: форма вірша, розповідь про внутрішнє життя героїв, їх духовність, психологію стосунків, тематичні переходи у сюжеті. Епічність твору: широкий діапазон сюжету, що включає побут росіян різних верств; тривалість подій; перегук планів розповіді. Реалізм роману: достовірне зображення персонажів у реальних обставинах; вплив середовища на героїв; сприйняття образів в історично-соціальному аспекті.
Стопа, вид. Ямб чотиристопний.
Посвята. Віршований твір присвячений Петру Плетньову — видавцеві робіт Пушкіна.
Основні персонажі. Ларіни Ольга та Тетяна, Ленський Володимир, Онєгін Євгеній. Ім’я головного героя в перекладі з грецької трактується як шляхетність, благородство. Прізвище базується на назві великої річки Онєга, що підкреслює індивідуалізм персонажу, незалежність і велич.
Період дії. Час царювання Олександра Першого, до декабристського повстання. Лаконічно описане життя головного героя до 16 років (1 глава), іншим 8 рокам в Петербурзі присвячений увесь твір.
Особливості композиції. Твір складається з 8 глав, його структура дзеркальна: лист-відповідь.
Географія подій. В романі 1 та 8 глави описують життя в Петербурзі, 1 та 7 — у селі, 7 — у Москві.
Суть епіграфу. Вислів перед романом спонукає розібратися, що у головному героєві справжнє, а що ні.
Теми. Любов та життя дворянства у провінції, чоловіча дружба, зображення російського суспільства відповідного періоду, природа.
Проблеми твору. Родинні взаємини і кохання, вірність у подружньому житті, виховання та освіченість, особистість в історичний період, сенс її життя.
Конфлікт. Особистість і суспільство: талант без застосування. Суспільство не має потреби у людях з високими ідеалами.
Соціальні верстви. Біднота міста, аристократія Москви та Петербурга, дворянство. Вказані прошарки суспільства мають різні стилі життя та пріоритети. Різниться їх дозвілля в теплу пору року і взимку. Роман описує облаштування садиби поміщика і квартир у місті, гастрономічні смаки, народні свята, моду, обряди.
Сюжет. Початок твору – нарікання головного героя на недугу дядька, що змусила залишити Петербург. Безіменний автор, приятель Євгенія коротко знайомить з його походженням, вихованням, типовим на той час. Петербурзький стиль життя був насичений розвагами та інтригами, які набридли. В селі у дядька головний герой знайомиться з поетом Ленським. Володимир кохає доньку поміщика Ларіна Ольгу — веселу та життєрадісну, однак не цікаву. Зовсім інший темперамент у її сестри Тетяни, яка покохала Євгенія. Про це і пише йому у листі. Та Онєгіну сімейне життя не до снаги, про що повідомляє закоханій героїні. На її іменинах через ревнощі відбувається дуель Володимира і Євгенія, яка закінчується смертю першого. Онєгін повертається додому, а через 3 роки зустрічається з Тетяною, вже генеральшою. Він закохується. Однак жінка залишається вірною чоловікові, хоча досі любить Онєгіна.